KONST / Litografier / Färglitografi 7437069
*
nr 743 7069
Yrjö Edelmann
(1941-2016), Sverige
Färglitografi , Yrjö Edelmann (f. 1941), 116/125, Komposition, bladets mått: 68 x 54
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:11:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 14:41:14
1
1.500 kr
27/2 19:06:20
2
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
Läs mer om Yrjö Edelmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik komposition litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige yrjö edelmann
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44
-
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39
-
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53
-
8362 Färglitografi
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52
*
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Yrjö Edelmann
nr 743 7069
Yrjö Edelmann
(1941-2016), Sverige
Färglitografi , Yrjö Edelmann (f. 1941), 116/125, Komposition, bladets mått: 68 x 54
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk målare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.500 kr |
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/2 14:41:14 | 1 | 1.500 kr |
| 27/2 19:06:20 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Yrjö Edelmann
Yrjö Edelmann, född 1941 i Helsingfors, svensk mÃ¥lare och grafiker. Yrjö Edelmann avled 2016.Läs mer om Yrjö Edelmann
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik komposition litografi litografier litografiskt blad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige yrjö edelmann
-
8049 Färglitografi
+ häfte med dikter, Thomas Wahlström (1964), "Turn..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:44 -
8061 Färglitografi
2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Son, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8171 Färglitografi
Birger Halling (1907-1996), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:07
-
8039 Färglitografi
efter Pablo Picasso, numrerad 8/500, "Flamengo dan..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:39 -
8225 Färglitografi
Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:53 -
8362 Färglitografi
Hilding Linnqvist (1891-1984), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:52



